Yeni Koronavirüs, dünya ekonomisini salladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni koronavirüs, dünyadaki finansal ve borsalar üzerinde büyük etkisi olan ekonomik bir yavaşlamaya neden oldu. S&P 500, DJI, Bist100, petrol, altın ve benzeri küresel endekslerin bazıları kayda değer kayıpları on yıllardır görülmemiş bir şekilde çizmiştir.

Doğal olarak, bu aynı zamanda kripto para piyasası üzerinde ciddi bir olumsuz etkiye neden oldu. Bitcoin, bir gün içinde değerinin %40’ını kaybetti. Tüm pazar kapitalizasyonunun yaklaşık 150 milyar doları adeta buhar olup gitti.

Anthony Pompliano, mevcut krize, her şey için olası bazı çözümler sundu.

Piyasada olup bitenler hakkında görüşlerini paylaşmak için televizyona giden Wall Street yatırımcılarının çoğu düşüşten sonra hali kötü oldu. Düşünmedikleri bir siyah kuğu vardı. Bir iş parçacığının birkaç fikir önerme ve geri bildirim isteme zamanı.

Pomp

Kripto paralar neden eridi?

  • FED’in acil müdahaleleri panik yarattı.
  • Yeni Koronavirüs tehlikesinin derinleşmesi.
  • Bitcoin dolandırıcılığı.
  • BTC Halving (Yarılanma) olayının yaklaşmış olması.

Yukarı vermiş olduğumuz 3 ana maddeye temellendirebiliriz. Bunların piyasa üzerinde büyük bir baskısı var. Bu etkilerin önlenmemesi halinde, kripto paralarda volalite etkisi sürecektir.

Bitcoin önemli ölçüde düştü ve 24 saat içinde %40’lık bir çöküş kaydederek fiyatı BitMEX’te 3.600 doları görmüştü.

FED’in acil müdahaleleri panik yarattı

Amerikan Merkez Bankası üst üste aldığı kararlar, piyasada panik yarattı. Faiz indirimi yapmasınının hemen ardından faizleri sıfıra düşürmesi, paniği tetikleyen ilk etken oldu. Sonrasında ise bunu 700 milyar dolar paranın piyasaya pompalanacağı takip etti. O da yetmedi 500 milyar dolar daha aktarım haberi ile yatırımcılar ve firmalar korku ile nakit paraya sarıldı.

Kriz ortamlarında nakit paranın değeri gayrimenkul, emtia veya hisse senetleri gibi varlıklardan daha ön planda olur. Tam olarak yaşadığımız olay buydu aslında.

Yeni Koronavirüs tehlikesinin derinleşmesi

Maalesef COVID-19 salgını dünyada derinleşmeye devam ediyor. Her geçen saat salgının kurbanı artıyor. Çin aldığı önlem ve tedbirler ile salgının yayılmasını durdurduğunu söyledi. Fakat İtalya ve İran başta olmak üzere bir çok ülkede etkisi arttı. Bunun piyasalara dokunuşu sert oldu.

Bitcoin dolandırıcılığı

En son Kanada’da yaşanan BTC dolandırıcılığı ile kripto para borsalarına olan güven tekrar sorgulandı. İki Kanada vatandaşı, bir Oregon vatandaşından bitcoin çalmak için bir programda tel sahtekarlığı ve kara para aklama yapmak için komplo kurdular. Sonra ABD’de 24 ay federal hapis cezasına çarptırıldı. Failler, popüler kripto para borsası HitBTC’den çalışanlar olarak kendilerini tanıtmışlar. Kurbanı aldatmak için sahte bir Twitter hesabı kullandıkları ortaya çıktı.

BTC Halving (Yarılanma) olayı

Dördüncü halving (yarılanma) olayına az kaldı. Mayıs ayının başında gerçekleşecek olay öncesinde hafif bir aşağı sarkma bekleniyordu. Tabi onca etkiden sonra bu olayın bahsi bile edilmez artık. Çünkü yukarıda saymış olduğumuz etkiler asıl nedenler arasında gösterilebilir.

Yeni Koronavirüs, dünya ekonomisini salladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kriptopara Haberleri | Bitcoin, Altcoin ve Blockchain Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!